Alibi

Nyt töppäsi Espoon poliisi: Julkisten asiakirjojen toimittaminen takkuaa

13.7.2010, 13:39
Mika Lahtonen

Julkisten asiakirjojen tilaaminen Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta on osoittautunut vaikeaksi. Nyt Alibin toimitus harkitsee kantelutoimia laillisuusvalvojalle. Alibin tiedustellessa julkisia asiakirjoja Espoon poliisitalolta ilmoitettiin epämääräisesti, ettei tiedetä voiko pöytäkirjoja toimittaa tiedotusvälineelle, ei tiedetä löytyykö esimiestä, eikä tiedetä millä aikataululla asiakirjapyyntöön vastataan.

Alibi esitti pyynnön julkisen esitutkintapöytäkirjan toimittamisesta tänään tiistaina Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselle. Kyseessä on tuomioistuimessa jo käsitelty rikosasia, josta on tuomiokin annettu. Lain mukaan esitutkinta-aineisto on julkinen syytteen lukemisen jälkeen. Alibin tietojen mukaan tätä asiakirjaa ei ole julistettu salaiseksi.

Espoon poliisi ilmoitti puhelimitse, ettei tiedotusvälineille voida pöytäkirjaa noin vain luovuttaa. Tämä on totta, mutta yhtä lailla julkisuuslain mukaan se on luovutettava, ellei asiakirjaa ole määrätty salassa pidettäväksi.

Asiakirjojen julkisuus on ollut vaikea käsite Espoon poliisitalolla aiemminkin. Muutama kuukausi sitten esitutkintapöytäkirjan toimittaminen kesti useita viikkoja, vaikka asiakirja on toimitettava sen pyytäjälle viivytyksettä.

Pian tämän uutisen julkaisemisen jälkeen Espoon poliisi ilmoitti toimittavansa pyytämämme asiakirjat.

 

Tilaajapalvelut

Lehtiesittely
Tilaa lehti
Osoitteenmuutos
Tilausmuutokset

Mediatiedot

Lehti
Ilmestymis-ja aineistoaikataulu
Ilmoitushinnat
In English
Verkkopalvelu
Aineiston toimitus ja tekniset tiedot
Hinnasto
Otavamedia Oy Maistraatinportti 1 00015 OTAVAMEDIA

Asiakaspalvelu

puh: (09) 156 665, fax: (09) 156 6511

Avoinna: ma–pe klo 08.00–17.00

Verkkopalvelut
Alibi
Anna
Deko
Erä
Hymy
Kaksplus
KG-lehti
Kippari
Kotilääkäri
Kotiliesi
Käytännön Maamies
Koululainen
Moda
Parnasso
Seura
Suomen Kuvalehti
Suosikki
Tekniikan Maailma
TM Rakennusmaailma
Vauhdin Maailma
Vene
Media-Matkat
Nettiauto
Plaza